پچ های گرافیک AMD RDNA 4 در درایور لینوکس Mesa RadeonSI ادغام و قابلیت‌های کدگذاری/رمزگشایی VCN5 نیز تأیید شد

پچ های گرافیک AMD RDNA 4 در درایور لینوکس Mesa RadeonSI ادغام و قابلیت‌های کدگذاری/رمزگشایی VCN5 نیز تأیید شد

پشتیبانی اولیه AMD از نسل بعدی پردازنده‌های گرافیکی RDNA 4 و سخت‌افزار VCN5 در نهایت در درایور RadeonSI OpenGL در لینوکس ادغام شد و جهش این شرکت به آینده را نشان داد.

به نظر می‌رسد AMD با فعال‌سازی RDNA 4 سرعت پیشرفت خود را نشان می‌دهد، زیرا قابلیت‌های رمزگذاری/رمزگشایی VCN5 نیز تأیید شده و مدتی است که شاهد پیشرفت‌های چندگانه GFX12/RDNA 4 در لینوکس بوده‌ایم و اینکه چگونه AMD رویکرد خود را با استفاده از “بلوک‌های IP” ارتقا داده است.

بر اساس این آمادگی، ما انتظار پشتیبانی بهینه از پردازنده‌های گرافیکی نسل بعدی را در زمان راه‌اندازی و عرضه داریم. اکنون گزارش شده که کار اولیه برای فعال کردن RDNA 4 در نهایت شاهد ادغام با درایورهای اصلی Radeon در لینوکس بود، که نشان می دهد ما واقعاً به جدول زمانی رسمی راه اندازی نزدیک شده ایم و از نظر ظاهری، AMD تدارک همه چیز را دیده است.

فاش شده است که 24 پچ در Mesa 24.2-devel ادغام شدند که اکثر آنها با اصول پلتفرم، مانند کد AMD AC، کد کتابخانه ADDRLIB برای GFX12 (RDNA 4 GPU) و چندین تغییر دیگر در RadeonSI سروکار دارند.

علاوه بر اینها، AMD همچنین قابلیت‌های رمزگذاری/رمزگشایی VCN5 (Video Codec Next) را برای پردازنده‌های گرافیکی RDNA 4 خود ارائه کرد:

با چنین ابتکاراتی، AMD آماده است تا پشتیبانی لینوکس را به بالاترین حد خود برساند، و به رقابت با جایگزین هایی مانند درایور RADV Vulkan MESA، که به عنوان گزینه بسیار بهتری تلقی می شود و در چند سال گذشته به دلیل بیشتر بودنش، شاهد علاقه فوق العاده ای بوده است، می باشد.

B@pcacc2000
ارسال دیدگاه